Protokół Nr XLVIII/06 obrad XLVIII Sesji Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 października 2006 roku
Protokół Nr XLVIII/06
obrad XLVIII Sesji Rady Powiatu w Suwałkach
Obrady XLVIII Sesji Rady Powiatu w Suwałkach odbyły się w dniu 26 października 2006 roku w Sali Kolegialnej (s. 17) w budynku znajdującym się w Suwałkach przy ul. Noniewicza 10.
Obradom
przewodniczył Przewodniczący Rady
Powiatu w Suwałkach Sławomir Małachowski. Obrady rozpoczęły się o godz. 1200.
Ad. 1
Otwarcie obrad
i powitanie gości.
Przewodniczący Rady Powiatu otwierając obrady powitał zaproszonych gości, (Lista zaproszonych Gości - Załącznik nr 1) oraz powitał Radnych Rady Powiatu (Lista obecności Radnych - Załącznik Nr 2).
Przewodniczący Rady odczytał list nadesłany przez Posła na Sejm RP Jarosława Zielińskiego ( Załącznik Nr 3) do protokołu.
Przewodniczący
Rady stwierdził, że w obradach uczestniczy 15 Radnych, co stanowi 100%
ustawowego składu Rady, istnieje
więc prawomocne quorum do podejmowania
uchwał.
Ad. 2
Przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący Rady -
porządek otrzymaliście. Zapytał czy są inne propozycje lub uwagi do przedstawionego porządku obrad.
Starosta Suwalski - wniósł o
ujęcie w porządku obrad punkt w brzmieniu : "Podjęcie uchwały w sprawie
przystąpienia Powiatu Suwalskiego do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania
"Nasza Suwalszczyzna" z siedzibą w
Suwałkach". Przystąpienie do tego stowarzyszenia umożliwi nam korzystanie ze
środków LEADER +, jest to inicjatywa wspólnotowa Unii Europejskiej, są środki
na rozwój obszarów wiejskich i dobrze by było abyśmy mogli z tych funduszy
korzystać.
Przewodniczący Rady - punkt
wniesiony przez Starostę wprowadzam jako punkt 10, kolejne ulegają
przesunięciu. Zaproponowany porządek obrad poddał pod głosowanie, został
przyjęty jednogłośnie (Załącznik Nr 4).
Ad. 3
Przyjęcie protokołu z XLVII sesji Rady Powiatu w
Suwałkach.
Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z XLVII Sesji Rady Powiatu był wyłożony w Biurze Rady Powiatu i zapytał Radnych czy są uwagi odnośnie protokołu.
Uwag nie wniesiono.
Głosowanie nad przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji Rady
Powiatu:
za przyjęciem protokołu głosowało -
15 Radnych
przeciwko -
0
wstrzymało się od głosu -
0
Protokół z XLVII Sesji Rady Powiatu w Suwałkach został przyjęty jednogłośnie.
Ad. 5
Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami.
Przewodniczący Rady - sprawozdanie z posiedzeń Zarządu Powiatu w
Suwałkach w okresie międzysesyjnym posiedzenia w dniu 17 października 2006 r. radni otrzymali wraz z materiałami.
Zapytał czy są pytania lub uwagi do przedstawionego sprawozdania.
Uwag ani pytań nie wniesiono.
Głosowanie nad przyjęciem Sprawozdania z posiedzeń Zarządu Powiatu w
okresie międzysesyjnym:
za przyjęciem sprawozdania
głosowało - 15 Radnych
przeciwko -
0
wstrzymało się od głosu -
0
Sprawozdanie z posiedzeń Zarządu Powiatu w Suwałkach w okresie
międzysesyjnym zostało przyjęte jednogłośnie (Załącznik Nr 5).
Przewodniczący Rady - od tego
czasu odbyło się jeszcze jedno posiedzenie
Zarządu Powiatu, w dniu dzisiejszym proszę o sprawozdanie.
Wicestarosta Suwalski poinformował, że na posiedzeniu w Suwałkach w dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu zajmował się następującymi sprawami :
- przyjął projekt uchwały Rady Powiatu w Suwałkach w sprawie przystąpienia Powiatu Suwalskiego do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Nasza Suwalszczyzna" z siedzibą w Suwałkach,
- podjął uchwałę w sprawie zmian budżecie powiatu.
Uwag ani pytań nie wniesiono.
Głosowanie nad przyjęciem Sprawozdania z posiedzeń Zarządu Powiatu w
okresie międzysesyjnym:
za przyjęciem sprawozdania
głosowało - 15 Radnych
przeciwko -
0
wstrzymało się od głosu -
0
Sprawozdanie z posiedzeń Zarządu Powiatu w Suwałkach w okresie międzysesyjnym zostało przyjęte jednogłośnie.
Ad. 5
Interpelacje i zapytania radnych.
Przewodniczący Rady - na jakim etapie jesteśmy jako powiat w rozmowach związanych z przekazaniem Zespołu szkół w Dowspudzie dla Ministerstwa Rolnictwa.
Innych interpelacji i zapytań nie wniesiono.
Ad. 6
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
Starosta Suwalski - Panie Przewodniczący ! Szanowni Państwo! Jak pamiętacie, na wniosek Zarządu Powiatu podjęliśmy uchwałę w sprawie zamiaru przekazania tej szkoły pod resort rolnictwa, umożliwia to ustawa o systemie oświaty, która mówi, że na wniosek zainteresowanego samorządu ministerstwo może rozważyć możliwość przyjęcia szkoły, która kształci w kierunkach rolniczych. W odpowiedzi na skierowane pismo do Ministra Rolnictwa z naszą propozycją, otrzymaliśmy z Departamentu Rolnictwa i Oświaty Rolniczej informację, że w tej chwili po konsultacjach Ministra Rolnictwa z Ministrem Edukacji, wynika, że Minister Edukacji nie zgadza się na prowadzenie szkół nierolniczych przez resort rolnictwa. Zespół Szkół w Dowspudzie składa się z wielu szkół, jest technikum rolnicze a także techniku ekonomiczne i liceum profilowane, dwie ostatnie są to szkoły nierolnicze i w związku z tym Dyrektor Departamentu Oświaty Rolniczej sugeruje, abyśmy wydzielili te szkoły nierolnicze i majątek i w tę pozostałą część, która ma służyć na rzecz oświaty rolniczej przekazali. W sytuacji Dowspudy jest to sprawa bardzo skomplikowana, trzeba by było ponosić dodatkowe koszty tego wydzielenia i prowadzenia obu szkół równolegle. Chcę zauważyć, że technikum ekonomiczne w Dowspudzie cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem młodzieży i dzięki temu cały ten ośrodek, jedyny jaki Powiat Suwalski posiada jeszcze funkcjonuje. Nie mamy koncepcji jak to mamy zorganizować, myślę, że temat jest dalej otwarty. Minister sugerował, że zorganizuje spotkanie, miało się ono odbyć z końcem września w Warszawie, gdzie pierwsze szkoły miały być przyjmowane i tam miała być dokładna informacja i dyskusja nt. rozdzielenia szkół na te części związane z rolnictwem i inne. Takiego spotkania nie było wiem, że były te zawirowania polityczne, odchodził i wracała, w związku z tym sprawa jest przesunięta w czasie.
Przewodniczący Rady - dziękuję bardzo. Dodał, że pytanie to pojawiło się stąd, że w ostatnim czasie w mediach były sygnały, że miasto będzie rozważało zamknięcie kierunków stricte ogólnokształcących, wczoraj było to na sesji Rady Miejskiej, właśnie po to aby szkołę tę mogło przejąć Ministerstwo Rolnictwa. Zakładamy, że szkole ma się polepszyć po przejęciu przez ministerstwo i tutaj zadała pytanie do Dyrektora ZS w Dowspudzie p. Jana Orłowskiego, jakie działania należałoby podjąć, jak Pan to widzi z punktu widzenia radnego miejskiego i dyrektora szkoły, jak Pan widzi Dowspudę?
Dyrektor ZS w Dowspudzie Jan Orłowski - poinformował, że kiedy w mieście zapadała decyzja o tym, aby tę szkołę przekazać, kontaktowano się w tej sprawie i przekazano takie same informacje, że będą przyjmowane tylko szkoły rolnicze i w związku z tym należy podjąć pół roku wcześniej uchwały intencyjne o zamiarze likwidacji tych szkół. W naszym przypadku można to wydzielić i w części szkoły prowadzone byłoby to przez dotychczasowy organ prowadzący - Powiat Suwalski.
Przewodniczący Rady - zapytał, czy Dyrektor może przekazać, jak to się odbędzie w mieście.
Jan Orłowski - jest to na razie uchwała intencyjna o likwidacji szkół nierolniczych znajdujących się w Zespole i w uchwale tej jest zapis, że w tym zespole dokończą uczniowie ten cykl kształcenia. W naszym przypadku można byłoby stworzyć technikum agrobiznesu, jest to bardzo podobny zawód do technika ekonomisty i w momencie zwiększy się nabór do szkół rolniczych i w tym momencie nic nam nie grozi. Bo był moment, tak jak powiedział p. Starosta, że technikum ekonomiczne pomogło nam w utrzymaniu się na rynku edukacyjnym wtedy, kiedy rzeczywiście młodzież niechętnie trafiała do szkół rolniczych. W tej chwili mamy prawie pełen nabór w klasie technik ekonomista, technik rolnik, technik hodowca i dwa oddziały szkoły pomaturalnej, tego nigdy nie było w historii szkoły aby były dwa takie same oddziały szkoły pomaturalnej i jest jeszcze jedno czteroletnie technikum. Nie było kompletu, w tej chwili przenoszą się z innych szkół ogólnokształcących do nas, szczególnie z Sejn. Także, tutaj nowa rada, o ile będzie to możliwe, będzie musiała podjąć uchwałę intencyjną o likwidacji i jest możliwe, aby istniało to w budynku szkoły na zasadzie porozumienia.
Innych uwag, opinii i zapytań nie wniesiono.
Ad. 7
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2006 rok.
Przewodniczący Rady - projekt uchwały otrzymaliście wraz z materiałami (Załącznik Nr 6). Zapytał czy są pytania. Nie wniesiono. Poprosił więc o opinię komisji.
Zygmunt Filipowicz- Komisja Budżetowo - Gospodarcza pozytywnie zaopiniowała projekt uchwałą Nr 54/160/06 z dnia 26 października 2006 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu w Suwałkach w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2006 rok (Załącznik Nr 7).
Uwag ani pytań nie wniesiono.
Głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2006
rok :
za podjęciem uchwały głosowało -
15 Radnych
przeciwko -
0
wstrzymało się od głosu -
0
Uchwała Nr XLVIII/281/06 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 października 2006 r. w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2006 rok została podjęta jednogłośnie (Załącznik Nr 8).
Ad.8
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa
Powiatowego w Suwałkach.
Przewodniczący Rady - projekt uchwały otrzymaliście wraz z materiałami (Załącznik Nr 9), poprosił Przewodniczących obu komisji o opinie.
Witold Kowalewski - poinformował, że Komisja Problematyki Społecznej w dniu dzisiejszym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ( uchwała komisji - załącznik nr 10).
Zygmunt Filipowicz- - poinformował, że Komisja Budżetowo - Gospodarcza w dniu dzisiejszym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ( uchwała komisji - załącznik nr 11).
Uwag ani pytań nie wniesiono.
Głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Regulaminu
Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Suwałkach :
za podjęciem uchwały głosowało -
15 Radnych
przeciwko - 0
wstrzymało się od głosu -
0
Uchwała Nr XLVIII/282/06 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 października 2006 r. w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Suwałkach została podjęta jednogłośnie (Załącznik Nr 12).
Ad. 9
Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2006 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Przewodniczący Rady - projekt uchwały otrzymaliście wraz z materiałami (Załącznik Nr 13), poprosił Przewodniczących obu komisji o opinie.
Witold Kowalewski - poinformował, że Komisja Problematyki Społecznej w dniu dzisiejszym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ( uchwała komisji - załącznik nr 14).
Zygmunt Filipowicz- - poinformował, że Komisja Budżetowo - Gospodarcza w dniu dzisiejszym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ( uchwała komisji - załącznik nr 15).
Uwag ani pytań nie wniesiono.
Głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2006 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:
za podjęciem uchwały głosowało -
15 Radnych
przeciwko -
0
wstrzymało się od głosu -
0
Uchwała Nr XLVIII/283/06 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 października 2006 r. zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2006 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych została podjęta jednogłośnie (Załącznik Nr 16).
Ad. 10
Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Suwalskiego do
Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Nasza Suwalszczyzna" z siedzibą w
Suwałkach.
Przewodniczący Rady - odczytał projekt uchwały (Załącznik Nr 17) i poprosił Starostę Suwalskiego o uzasadnienie.
Starosta
Suwalski - Panie Przewodniczący ! Szanowni Państwo! Pismem z dnia 17
października 2006 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Nasza Suwalszczyzna"
wystąpiło do Zarządu Powiatu w Suwałkach z propozycją przystąpienia Powiatu
Suwalskiego do ww. stowarzyszenia w charakterze członka wspierającego. Rodzaj
członkostwa wynika z § 10 pkt.1 Statutu Stowarzyszenia. Stowarzyszenie powstało
22.06.2006 roku jako Lokalna Grupa Działania (LGD) w rozumieniu przepisów w
sprawie Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja
sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich". Działając na rzecz
rozwoju obszarów wiejskich Powiatu Suwalskiego Stowarzyszenie uwzględnia
następujące cele: zastosowanie nowych informacji know-how i nowych technologii
w celu podniesienia konkurencyjności produktów i usług terenów wiejskich,
poprawa jakości życia na obszarach wiejskich, podnoszenie wartości lokalnych
produktów zwłaszcza przez ułatwianie małym jednostkom produkcyjnym dostępu do
rynków dzięki wspólnym działaniom, wykorzystanie zasobów naturalnych i
kulturowych, w tym potencjału obszarów należących do sieci Natura 2000.Celem
powstania Stowarzyszenia jest umożliwienie podmiotom publicznym i prywatnym z terenu Powiatu
Suwalskiego korzystania ze środków
Inicjatywy Wspólnotowej LEADER+ .
Inicjatywa Wspólnotowa LEADER+ jest programem bezzwrotnej pomocy Unii
Europejskiej dla współpracujących ze sobą lokalnych partnerów i wspomaga
wdrażanie nowoczesnych strategii rozwoju terenów wiejskich. Program dysponuje
7% ogólnych funduszy europejskich przeznaczonych na rozwój wsi i jest jedynym
programem całkowicie oddolnym i zdecentralizowanym na terenach wiejskich. Powiat
Suwalski będzie miał obowiązek realizacji wnioskowanych przez siebie projektów,
zgłoszonych i przyjętych przez LGD "Nasza Suwalszczyzna". Ponadto Powiat będzie
zobowiązany do pokrycia kosztów obsługi kredytu (odsetki, prowizje) w wysokości
adekwatnej do kosztów realizowanego projektu. Przystąpienie Powiatu Suwalskiego
do Stowarzyszenia LGD "Nasza Suwalszczyzna" wiąże się z obowiązkiem uiszczania
składek członkowskich w wysokości 1000,- zł (słownie: jeden tysiąc złotych)
rocznie, zgodnie z Uchwałą nr 6 Zebrania Założycielskiego Stowarzyszenia z dn.
20.04.2006 r.
Przewodniczący
Rady - czy Radni maja pytania i poprosił
o opinie komisji, gdyż w dniu
dzisiejszym miały swoje posiedzenia.
Witold Kowalewski - poinformował, że Komisja Problematyki Społecznej w dniu dzisiejszym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ( uchwała komisji - załącznik nr 18).
Zygmunt Filipowicz- - poinformował, że Komisja Budżetowo - Gospodarcza w dniu dzisiejszym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ( uchwała komisji - załącznik nr 19).
Uwag ani pytań nie wniesiono.
Głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Suwalskiego do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Nasza Suwalszczyzna" z siedzibą w Suwałkach:
za podjęciem uchwały głosowało -
15 Radnych
przeciwko -
0
wstrzymało się od głosu -
0
Uchwała
Nr XLVIII/284/06 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 października 2006 r. w
sprawie przystąpienia Powiatu Suwalskiego do Stowarzyszenia Lokalna Grupa
Działania "Nasza Suwalszczyzna" z siedzibą w Suwałkach została podjęta
jednogłośnie (Załącznik nr 20).
Ad. 11
Zapoznanie się ze stopniem realizacji celów strategicznych w latach 2004
- 2006 zapisanych w "Strategii Rozwoju Powiatu Suwalskiego do 2015 r.". oraz
"Planie Rozwoju Lokalnego Powiatu Suwalskiego w latach 2004 -2006 oraz 2007 -
Przewodniczący
Rady - ocenę stopnia realizacji celów
strategicznych w latach 2004 - 2006 zapisanych w Strategii Rozwoju oraz Planie
Rozwoju Lokalnego Powiatu Suwalskiego otrzymaliście z materiałami (załącznik Nr
21). Dodał, że jest to wymóg formalny,
przyjęliśmy strategię i należy zapoznawać się z jego oceną. Zapytał czy są
uwagi lub pytania. Nie wniesiono. Przewodniczący dodał, że z oceną zapoznawały
się obie komisje rady i ocena wszystkim radnym jest znana.
Uwag
ani patyn nie wniesiono.
Rada
Powiatu w Suwałkach zapoznała się ze stopniem
realizacji celów strategicznych w latach 2004 - 2006 zapisanych w
"Strategii Rozwoju Powiatu Suwalskiego do 2015 r.". oraz "Planie Rozwoju
Lokalnego Powiatu Suwalskiego w latach 2004 -2006 oraz 2007 -
Ad. 12
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia aneksu Nr 1 do
"Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Suwalskiego na lata 2004 - 2006 oraz 2007 -
Przewodniczący
Rady- projekt uchwały i jego
uzasadnienie otrzymaliście wraz z materiałami (Załącznik Nr 22). Projektem tej
uchwały zajmowały się obie komisje rady, poprosił o opinie komisji.
Witold Kowalewski - poinformował, że Komisja Problematyki
Społecznej w dniu dzisiejszym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ( uchwała
komisji - załącznik nr 23).
Zygmunt Filipowicz- - poinformował, że Komisja Budżetowo -
Gospodarcza w dniu dzisiejszym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały (
uchwała komisji - załącznik nr 24).
Uwag ani pytań nie wniesiono.
Głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia aneksu Nr 1 do "Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Suwalskiego na lata 2004 - 2006 oraz 2007 - 2013":
za podjęciem uchwały głosowało -
15 Radnych
przeciwko -
0
wstrzymało się od głosu -
0
Uchwała
Nr XLVIII/285/06 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 26 października 2006 r. w
sprawie przyjęcia aneksu Nr 1 do "Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Suwalskiego
na lata 2004 - 2006 oraz 2007 -
Ad. 13
Zapoznanie się z raportem dotyczącym wykonania
"Programu Ochrony Środowiska Powiatu Suwalskiego na lata 2004 -
Przewodniczący
Rady - raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska Powiatu Suwalskiego na
lata 2004 - 2012 Radni otrzymali wraz z materiałami (Załącznik Nr 26). Zapytał
czy są uwagi lub pytania. Nie wniesiono. Przewodniczący dodał, że z oceną
zapoznawały się obie komisje rady i raport wszystkim radnym jest znany.
Uwag
ani patyn nie wniesiono.
Rada
Powiatu w Suwałkach zapoznała się z raportem dotyczącym wykonania "Programu
Ochrony Środowiska Powiatu Suwalskiego na lata 2004 -
Ad. 14
Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu w Suwałkach z
dokonanej analizy oświadczeń majątkowych.
Przewodniczący
Rady - odczytał analizę, która stanowi
załącznik Nr 27 do niniejszego protokołu .
Uwag
ani pytań nie wniesiono.
Ad. 15
Informacja Starosty Suwalskiego z dokonanej analizy
oświadczeń majątkowych.
Starosta
Suwalski - odczytał analizę, która
stanowi załącznik Nr 28 do niniejszego protokołu .
Uwag
ani pytań nie wniesiono.
Ad. 16
Informacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach z dokonanej
analizy oświadczeń majątkowych.
Przewodniczący
Rady
- na moje ręce wpłynęło pismo
podpisane prze p.o. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach p. Tomasza
Butkiewicza z prośbą o przedstawienie Państwu tej informacji. Odczytał
informację z Urzędu Skarbowego, która stanowi Załącznik Nr 29 do protokołu.
Jeśli ktoś z Radnych jest
zainteresowany analiza dotycząca jego
oświadczenia to zapraszam do Biura Rady Powiatu i tam można uzyskać
kserokopię wyniku tej analizy.
Ad. 17
Wolne wnioski.
Przewodniczący
Rady - z materiałami przekazałem również pismo ze Spółdzielni Mleczarskiej
"SUDOWIA" dotyczącą skupu mleka w tym roku, które odczytał (Załącznik Nr 30).
Poinformował również, że na dzisiejszej sesji nieobecny jest Sekretarz Powiatu
z powodów osobistych, śmierci teścia, prosił mnie abym przekazał jego
przeprosiny państwu, co niniejszym uczyniłem.
Proszę
Państwa! Szczęśliwi dobrnęliśmy do końca kadencji. Z tego miejsca chcę wszystkim bardzo serdecznie podziękować jako
przewodniczący Rady, bo było to dla mnie bardzo dużym wyzwaniem osobistym, żeby
te obrady wyglądały w cywilizowany sposób, żebyście byli Państwo z tych obrad
zadowoleni, żeby goście pozytywnie to odbierali. Jeśli z mojej strony były
jakieś nietakty to za wszystko przepraszam gości jak też radnych. Starałem się
na wszystkie sygnały reagować, materiały otrzymywaliście raczej w terminach, w
innych sytuacjach byliście wyrozumiali i za te współprace dziękuję. Dziękuję
Przewodniczącym Komisji, którzy sprostali wszystkim wymaganiom, wykazywali inicjatywy. Mam nadzieję, że w
pamięci mieszkańców ta rada, mimo iż przystępowali do niej kandydaci z pięciu
różnych ugrupowań to szybko dograliśmy się jako rada i kończymy tę kadencję w
dobrym nastroju i chyba nie jesteśmy postrzegani jako wichrzyciele, a wręcz
przeciwnie, że zbudowaliśmy coś wspólnego, nikt nas nie musi się wstydzić. To
jest moje osobiste zdanie, za wszystko bardzo dziękuję, frekwencja w naszej
radzie to 99%, wykazaliście wspaniałą postawę. Dziękuję bardzo, dziękuję
gościom za uczestniczenie, za składanie wyjaśnień czy odpowiedzi na różne
zapytania, dziękuję również Wójtom za wszelkie
sugestie.
Starosta
Suwalski - Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo Radni! Szanowni Goście! Cóż,
faktycznie dobiega końca druga kadencja
Rady Powiatu w Suwałkach. W mojej ocenie jest to ciekawa kadencja, bo bogata w
wydarzenia, na pewno nie łatwa ze względu na status Powiatu Suwalskiego.
Jesteśmy biednym samorządem, borykającym się ciągle z problemami finansowymi,
borykającym się ze swoją siedzibą, co prawda ukoronowaniem tego jest siedziba
na ul. Świerkowej, która po ośmiu latach zabiegów, w końcu jest. Następna Rada
już w swoim obiekcie będzie mogła
obradować, funkcjonować i podejmować uchwały na rzecz mieszkańców
Powiatu Suwalskiego. O dokonaniach i osiągnięciach za dużo nie będę mówił, w
materiałach, które Państwo otrzymali podane są pigułce te wszystkie działania, które
prowadziliśmy przez te cztery lata. (Załącznik Nr 31), zwłaszcza mówię tutaj o
tych działaniach mniej widocznych, nie inwestycyjnych, ze sfery społecznej.
Bardzo dużo działań podjęto z zakresu kultury,
w materiałach tych lakonicznie opisana jest nasza inicjatywa, a działań
tych było dużo, uczestniczyliśmy wspólnie z gminami w wielu, wielu inicjatywach
i imprezach, które na terenie powiatu były organizowane, z ludowymi
zrzeszeniami sportowymi. Podobnie jeśli chodzi o turystykę, tutaj również
wydaje mi się, że sporo robiliśmy, aby
to środowisko zajmujące się rozwojem
turystyki - integrować. Z powodzeniem, w
końcu udało nam się zainicjować
utworzenie lokalnej organizacji turystycznej, skupić wokół niej całą branżę turystyczną.
Podejmowaliśmy również wiele działań na rzecz poprawy warunków życia osób
niepełnosprawnych, bezrobotnych. Szczególnie duże zasługi ma Powiatowy Urząd
Pracy w pozyskiwaniu dodatkowych
środków, nie tych budżetowych na walkę z bezrobociem, tak samo ze sfery
społecznej mam na myśli środki na pomoc osobom niepełnosprawnym. Według mojej
oceny udało nam się również wstrzymać złą passę, jeśli chodzi o edukację,
trochę pomogła unia, ale Zespół Szkół w Dowspudzie jest w trochę w lepszej sytuacji niż był na początku
naszej kadencji. Bardzo serdecznie
gorąco chcę wszystkim podziękować, którzy uczestniczyli w tych naszych
działaniach, tutaj zwracam się przede wszystkim do p. Przewodniczącego, który
wspierał Zarząd, uczestniczył w większości
posiedzeń zarządu ze swoim głosem doradczym, jednocześnie przychylnością przyjmował wszystkie
inicjatywy zarządu i przedstawiał radzie. Panie Przewodniczący! Serdecznie Panu
dziękuję. Dziękuję również wszystkim radnym bez wyjątku, myślę, że nie było
tutaj żadnej polityki, dominowały sprawy merytoryczne, konkretne problemy które
staraliśmy się realizować. To co jest ujęte w tej broszurce jest zasługą nas
wszystkich i za to Wam wszystkim serdecznie dziękuję. Dziękuję wszystkim naszym
jednostkom, oczywiście starostwu, które najwięcej pracowało i wspierało zarząd
w opracowaniu tych wszystkich zadań i projektów, które były realizowane.
Przypomnę Państwu, utworzyliśmy specjalny wydział programowania, inwestycji i
rozwoju, który było koordynatorem tych
spraw związanych z opracowaniem
strategii, planu rozwoju lokalnego, a także w zdobywaniu środków pomocowych z
innych źródeł. Chcę tutaj podkreślić, że nie tylko ten wydział, ale również pozostałe wydziały starostwa i
inne jednostki te środki potrafiły pozyskiwać, zwłaszcza jeśli chodzi o
inwestycje drogowe to duże zasługi ma
Zarząd Dróg Powiatowych, który rozwijał się, składał wnioski i środki
potrafił pozyskać, zwłaszcza na zadania z zakresu modernizacji dróg, myślę że
mamy się czym pochwalić w stosunku do innych samorządów powiatowych, naprawdę
nie jesteśmy na samym końcu, wręcz odwrotnie, świadczą o tym rankingi w których
uczestniczyliśmy, gdzie zajmowaliśmy w skali kraju, w kategorii powiatów,
dwukrotnie miejsca w pierwszej dziesiątce. Dziękuję więc wszystkim wydziałom,
jednostkom za poważne podejście do problemów powiatowych. Dziękuje również
wszystkim naszym kolegom z tak zwanej administracji zespolonej, więc Komendę Miejska Policji, Komendę Miejską
Państwowej Straży Pożarnej , Powiatowego Lekarza Weterynarii czy też Dyrektora Sanepid, wszystkim naszym
partnerom serdecznie dziękuję za
współpracę, za to że zawsze pozytywnie
odpowiadaliście na nasze problemy, odpowiadaliście na interpelacje.
Szczególnie gorące słowa podziękowania kieruje do Wójtów Gmin, bardzo cenię
sobie współpracę z wami, wielu z was rozumiało potrzebę wspólnych działań i
dzięki temu w ramach powiatu wiele udało się zrealizować, oczywiście
głównie w zakresie poprawy jakości dróg
powiatowych, a drogi służą wszystkim mieszkańcom powiatu a także waszych gmin. Takie zrozumienie z waszej
strony spowodowało, że udało się nam w ciągu tej kadencji wybudować ponad
Wystąpienie Starosty Suwalskiego zakończono brawami.
Przewodniczący
Rady - dziękując wszystkim popełniłem nietakt, nie podziękowałem Panu Staroście
za współpracę , ale potraktowałem Pana Starostę jako Radnego, ale z punktu
widzenia współpracy ze Starostą serdecznie dziękuję za zaproszenia, za miła i
dobrą współpracę, za zrozumienie, że niejednokrotnie może "wtykałem nos w nie
swoje sprawy" ale chciałem, jak to powiedział Pan Starosta uczestniczyć z
głosem doradczym.
Przewodniczący
Rady czy ktoś chce zabrać głos?
Chętnych nie było.
Starosta
Suwalski wraz z Przewodniczącym Rady wręczyli podziękowania wszystkim gościom
oraz Radnym Rady Powiatu za współpracę.
Następnie wszyscy udali się na
zrobienie pamiątkowego zdjęcia.
Ad. 18
Zamknięcie obrad.
Przewodniczący Rady Sławomir Małachowski zamknął
obrady ostatniej w tej kadencji , XLVIII sesji Rady Powiatu w Suwałkach o godz.
1310.
Na tym protokół zakończono i podpisano.
PRZEWODNICZĄCY
RADY
/-/Sławomir
Małachowski
Protokołowała :
/-/ A. Kruchelska
Metryka strony