Zarządzenie Nr 7/06
zarządzenie nr 7 /06
Starosty Suwalskiego
z dnia 22 lutego 2006 r.
w sprawie zmiany Regulaminu Pracy Starostwa Powiatowego w Suwałkach
Na podstawie art. 1042 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z póź. zm. ), zarządza się co nastąępuje:
§ 1. W załączniku do zarządzenia Nr 31/04 Starosty Suwalskiego z dnia 31 sierpnia 2004 r. w sprawie ustalenia Regulaminu Pracy Starsotwa Powiatowego w Suwałkach wprowadza się następujące zmiany :
1) § 10 ust. 5 otrzymuje brzmienie:
" 5. Praca w porze nocnej jest pracą wykonywaną w godzinach 2200 - 600 "
2) § 25 otrzymuje brzmienie:
" § 25. Zasady przydzielnia i gospodarowania środkami ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego określa instrukcja w w/w sprawie, stanowiąca załącznik Nr 1 do regulaminu Pracy Starostwa Powiatowego w Suwałkach."
§ 2. Zobowiązuje się Sekretarza Powiatu do zapoznania pracowników Starostwa Powiatowego w Suwałkach z treścią niniejszych zmian do Regulaminu Pracy.
§ 3. Zmiany w Regulaminie Pracy wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracownikom.
§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
S T A R O S T A
/-/ Szczepan Ołdakowski
Załącznik Nr 1
do Regulaminu Pracy
Starostwa Powiatowego
w Suwałkach
Instrukcja w sprawie zasad gospodarowania środkami ochrony indywidualnej
oraz odzieżą roboczą w Starostwie Powiatowym w Suwałkach
§ 1. Instrukcja została opracowana w oparciu o rozdział IX działu 10 ustawy Kodeks Pracy.
§ 2. 1. Zakładowa Tabela Norm przydziałów stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszej Instrukcji.
2. Wysokość ekwiwalentu za używanie odzieży i obuwia stanowiącego własność pracownika oraz maksymalne kwoty do jakich pracownicy mogą kupować odzież i obuwie ochronne stanowi Załącznik Nr 2 do niniejszej Instrukcji.
§ 3. W myśl art. 2377 § 2 ustawy Kodeksu Pracy, pracodawca, po otrzymaniu zgody od zainteresowanych pracowników, oraz deklaracji ( Załącznik Nr. 3 do Instrukcji ), że podczas wykonywania obowiązków służbowych będą używali odzieży i obuwia własnego, spełniającego wymagania bhp, postanawia nie wydawać odzieży i obuwia roboczego w naturze. Z tego tytułu będzie wypłacany ekwiwalent.
§ 4. Wypłatę ekwiwalentu dokonuje się na podstawie art. 2377 § 4 Kodeksu Pracy.
§ 5. 1. Naliczanie dokonuje na podstawie Załącznika nr 1 do niniejszej Instrukcji stanowiącego tabelę norm przydziałów odzieży i obuwia roboczego, indywidualnych kart wyposażenia pracowników prowadzonych przez pracownika d.s BHP, oraz wykazu cen poszczególnych asortymentów ustalonych w Załączniku Nr 2.
2. Wykaz pracowników uprawnionych do otrzymania przydziału odzieży i obuwia roboczego określonego w Załączniku Nr 1 sporządza pracownik d.s BHP na podstawie analizy wykonanych przez poszczególnych pracowników czynności, zgodnie z zakresem obowiązków, biorąc pod uwagę narażanie na działanie warunków atmosferycznych i możliwości zabrudzenia.
3. Naliczania i wypłaty ekwiwalentu dokonuje się przed upływem okresu używalności, zgodnie z Załącznikiem Nr 2 do niniejszej Instrukcji.
§ 6. Odzież i obuwie robocze oraz inne środki ochrony indywidualnej stanowią własność pracodawcy, przydziela się pracownikom w naturze i bezpłatnie, bez możliwości wypłaty ekwiwalentu z tego tytułu.
§ 7. Pracodawca dopuszcza zakup poszczególnych asortymentów odzieży i obuwia roboczego przez pracowników pod warunkiem, że dany przedmiot będzie odpowiadał asortymentowi z tabeli przydziałów indywidualnych pracowników i będzie spełniał wymogi bhp (oświadczenie pracownika kupującego ), z wyłączeniem kasku, którego zakup dokonuje pracownik art. BHP. Maksymalne kwoty do jakich pracownicy mogą kupować odzież i obuwie robocze określa Załącznik Nr 2 do niniejszej Instrukcji. Zwrot dokonuje się po przedłożeniu przez pracownika rachunku, faktury na zakup odzieży, obuwia roboczego.
§ 8. W czasie trwania okresu używalności, pobrana odzież i obuwie robocze stają się stopniowo własnością pracownika, a po zakończeniu okresu używalności przechodzi na jego własność.
§ 9. 1. Pranie i konserwacja odzieży ochronnej odbywa się zgodnie z art. 2379 Kodeksu Pracy.
2. Ustala się wartość ekwiwalentu kwartalnego za pranie odzieży roboczej w wysokości 20,00 zł. ( słownie: dwadzieścia złotych ) Wypłata ekwiwalentu następować będzie na podstawie imiennego wykazu pracowników , sporządzonego przez pracownika BHP.
3. Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy ujętych w Zakładowej Tabeli Norm, bedącej Załącznikiem Nr 1 do Instrukcji , pod warunkiem zakupu lub wydania odzieży roboczej.
4) Ekwiwalent za dany miesiąc nie przysługuje w przypadku nieobecności pracownika
wynoszącej powyżej 30 dni.
§ 10. W razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę pracownik ma obowiązek zwrotu odzieży, obuwia oraz środków ochrony indywidualnej ( procentowy zwrot kosztów pomniejszony o koszt zużycia ), z zastrzeżeniem § 11.
§ 11. Nie ma obowiązku zwrotu odzieży, obuwia oraz ochrony indywidualnej w razie przejścia pracownika na emeryturę lub rentę, śmierć pracownika, przekroczenie ponad 75% okresu używalności
§ 12. W przypadku wystąpienia sytuacji nieuwzględnionych w niniejszej Instrukcji należy postępować zgodnie z ustaleniami zawartymi w Kodeksie Pracy oraz zasadami i przepisami bhp.
Przedstawiciel Załogi : Zatwierdził :
SEKRETARZ POWIATU S T A R O S T A
/-/ Cezary Grzegorz Zwoliński /-/ Szczepan Ołdakowski
Załącznik nr 1
do instrukcji gospodarowania środkami ochrony
indywidualnej oraz odzieżą i obuwiem roboczym
Zakładowa Tabela Norm
Stanowisko pracy |
Zakres wyposażenia |
Okres używalności |
UWAGIR- robocze (ekwiwalent) O- ochronne (wydawane w naturze) |
Kierowca samochodu osobowego |
- Fartuch drelichowy - Buty gumowe - Okulary ochronne - Rękawice ochronne |
do zużycia do zużycia do zużycia do zużycia |
R R O O |
Elektryk-konserwator |
- Ubranie drelichowe - Trzewiki skórzane - Rękawice ochronne - Sprzęt dielektryczny ( rękawice gumowe) - Ubranie ocieplane, - Buty anty poślizgowe, - Pas zabezpieczający, - Linka z zatrzaskiem, - Kask. |
do zużycia do zużycia do zużycia do zużycia
do zużycia do zużycia do zużycia do zużycia do zużycia
|
R R O O
R O O O O
|
Leśnik |
- Buty gumowe - Trzewiki skr- guma - Kurtka ocieplana |
do zużycia do zużycia do zużycia |
R R R |
Objaśnienia:
O - przedmiot odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej
R - przedmiot odzieży roboczej
o.z - okres zimowy ( od 1 listopada do 31 marca )
S T A R O S T A
/-/ Szczepan Ołdakowski
Załącznik nr 2
1. Ustala się od 01. 02. 2006 r. wysokości ekwiwalentu za używanie odzieży i obuwia będących własnością pracownika:
1) Fartuch drelichowy - 50,00 zł
2) Trzewiki skr-guma -150,00 zł
2. Ustala się od 01. 02. 2006 r. maksymalne kwoty do jakich pracownicymogą kupować odzież i obuwie ochronne:
1) Buty gumowe - 50,00 zł
2) Ubranie drelichowe - 70,00 zł
3) Ubranie ocieplane - 100,00 zł
4) Kurtka ocieplana - 150,00 zł
S T A R O S T A
/-/ Szczepan Ołdakowski
Metryka strony